Welcome to our consulting company 9Ekim Group Relocation Company
tr_TR Türkçe
9Ekim Group Relocation Company9Ekim Group Relocation Company9Ekim Group Relocation Company
(Mon - Fri)
[email protected]
Ataköy, Bakırköy / İstanbul
9Ekim Group Relocation Company9Ekim Group Relocation Company9Ekim Group Relocation Company

İthal Araç ÖTV Affını Kaçırmayın

ÖTV Vergi Barış affı 30.06.2020 tarihinde sona ermektedir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Bu tarihten sonra Bayi girişli olmayan araçlara el konulacaktır ve vergi affından faydalanmamış araç sahipleri mağdur olacaktır.

Şayet aracınız özel ithalat kapsamında (Distribütör bayi olmayan) ise bu mağduriyetle karşılaşmamak için mutlaka başvurunuzu yapmanız faydanızadır.

KONUYLA İLGİLİ BAZI SORULAR VE CEVAPLAR

1. 2014 tarihinde satın almış olduğum Range Rover Dynamic 3.0 TDİ araçta Tam ÖTV makbuzu var, araç için barış affından faydalanmama gerek var mı?

Aracınız TAM ÖTV olsa dahi bu başvuruyu mutlaka yaptırın zira aracın ithal yılında ödenen ÖTV o dönemde hangi araç için tam ÖTV yatırıldığını tespit etmeniz elinizdeki tam ÖTV makbuzu ile karşılaştırmanız mümkün değildir. Diğer tarafta tam ÖTV yapılmış olsa dahi yurt dışında tescil edilmiş (kullanılmış araç) veya çift fatura ile ithal edilip edilmediğini elinizdeki Tam ÖTV makbuzu tespit etmeniz olası değildir.

Örneğin: Aracınız 2012 model Porsche Cayenne 4×4 ancak ÖTV ithalat yapılan o tarihte binek oto olarak değil ÖTV oranı düşük veya hiç ÖTV oranı olmayan bir araca örneğin TRAKTÖRE göre hesap edilmiş olsun, siz elinizde Porsche Cayenne 2012 model tam ÖTV makbuzunuz var diye güvenle hareket edip yada elinizdeki aracı tam ÖTV makbuzu var diye sattığınızda velev ki araçta vergi eksikliği çıktığında aracı sattığınız ve mağduriyete uğrayan yeni araç alıcısı bu zararını silsile yolu ile hukuken sizden tahsil yoluna gidecektir.

ELİNİZDE TAM ÖTV MAKBUZU OLSA DAHİ MUTLAKA BAŞVURUNUZU 30.05.2020 TARİHİNE KADAR YAPINIZ.

2. 2019 yılında yapılmış olan aracım Barış affından faydalanmış tekrar 30.05.2020 tarihinde son bulacak 2.si yapılan barış affından güvenlik amaçlı başvuru yapmamda fayda var mı)

Birinci barış affından faydalandı iseniz ikinci defa başvuru yapmanıza gerek yoktur.

3. 2013 MODEL Mercedes E220 için barış affından faydalanacağım barış affında ne kadar ödeme çıkar?

Başvuru yapmadan şu kadara TL ödemeniz ortalama çıkar diye bir durum olamaz zira her araçta oluşmuş vergi farkı aracın ithal edildiği tarihte farklılık göstermektedir.

  • Araç çok düşük kıymet ile ithal edilmiş olabilir!
  • Araç farklı araç olarak beyan edilmiş olabilir! (örneğin traktör gibi)
  • Araç Türkiye’ye ithal edilmeden yurt dışında tescil edilmiş olabilir!
  • Araç ithal edilirken olması gereken ÖTV değil daha düşük CC Araç ÖTV si ile ithal edilmiş olabilir!
  • Araç Türkiye’ye 2 adet fatura ile gelmiş olabilir !Türkiye gümrüklerine düşük naylon fatura ibraz edilmiş olabilir.

Bu ve bunun gibi başvuru sonrasında çıkacak tüm olumsuz olasılıkların değeri araç sahibi olarak ödemek zorunda olduğunuz vergi barışında çıkacak rakamda değişiklik göstermektedir.

4. Vergi barışından faydalanmak istiyoruz ve Gümrük müşavirlik firmanızdan hizmet almak istiyoruz ve adıma kayıtlı araç için başvuru için talep ettiğiniz evraklar nedir?

  • Gümrük Müşavirlik noterden vekaletname (örnek tarafınıza gönderilecektir)
  • Ruhsat fotokopisi
  • Hizmet Bedeli Havale dekontu
  • Hizmet Bedelinin Kesileceği Faturanın V.D No ve numarası firma unvanı

5) Vergi barışından faydalanmak üzere başvuru yapıldığında hangi sürede ödenecek tutar çıkmaktadır, başvurunun yapılması araç el koymanın önüne engel olur mu?

Cevap: Başvuru yapıldıktan sonra ortalama 2 ay gibi sürede ödenecek rakam ortaya çıkmaktadır. Başvurunun yapılması Aracın el konulmasının önüne geçer .Vergi barışında çıkacak rakam tahakkuk ettikten sonra sorun ortadan ömür boyu kalkar.

6) 2017 senesinde özel ithalat olduğunu öğrendiğim bir araç aldım ancak araç için vergi barışından faydalanılmadığını öğrendim, vergi barış affından faydalansam hesaplanacak vergiyi ben ödesem daha sonra aracı satın aldığım kişiden bunu hukuken talep edebilir miyim?

Cevap: Evet size hukuk dilinde bu ayıplı aracı satan kişiden bu Gümrük Bakanlığına ödemiş olduğunuz rakamı hukuken isteyebilirsiniz.

7) Satın almayı düşündüğüm özel ithalat aracın 1.dönem vergi barışından faydalandırıldığını öğrendim, satıcıdan belge talep ettim ancak fotokopi verdiler ,ancak şüpheli geldi bana bu konuda evrakların doğru olup olmadığı ve ya gerçek olup olmadığını tespiti konusunda Gümrük müşaviri olarak hizmet alabilir miyim?

Cevap: Evet alabilirisiniz.

8) Üçüncü kez bir vergi barış affı olacak mı bu konuda bilginiz var mı?

Hayır bu konuda bilgimiz yok.

9) Vergi barışından adıma faydalanmasını için hizmet almak istiyorum, bu konuda firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız 30 yıllık geçmişe sahip T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kontrol ve denetimlerinde çalışan İstanbul Gümrük Müşavirleri derneğine bağlı resmi Gümrük müşavirlik firmasıdır. Firmamız hakkında detaylı bilgilere www.9ekim.com resmi firmamız web sitesinden ve www.taxfreecar.net sitesinden inceleyebilirsiniz.

Leave A Comment